Britští a irští vědci zkoumali čtenářské návyky.
Děti přečetly během loňského školního roku o čtvrtinu knih více než rok předtím. Dopomohly k tomu i různé čtenářské výzvy v aplikaci TikTok.
Vyplývá to ze zprávy Co čtou děti (What Kids Are Reading), kterou zveřejnili britští a irští vědci.
Účastníky studie bylo 1,3 milionu dětí, které ve školním roce 2021–2022 přečetly více než 27 milionů knih. Ve srovnání s předchozím školním rokem jde o 24procentní nárůst.
Příspěvek TikToku
Přispěly k tomu zejména trendy na sociálních sítích. Například na TikToku funguje komunita BookTok, v rámci kterého si uživatelé navzájem doporučují jednotlivá díla a následně o nich diskutují.
Mimořádně populární byla mezi školáky zejména série young adult komiksových knih Motýlky (Heartstopper) od britské autorky Alice Osemanové o vztahu dvou středoškoláků stejného pohlaví.
Mezi žáky prvního stupně základních škol se na prvních příčkách umístili autor Jeff Kinney s populární knižní sérií Deník odvážného bojka a britský komik David Walliams a jeho série Nejhorší děti na světě. Na třetím místě se umístila spiosovatelka J.K. Rowlingová.
Problém s náročností
Studie však uvádí, že navzdory tomu, že děti se stoupajícím věkem čtou náročnější literaturu, tento proces probíhá pomalejším tempem, než by bylo žádoucí.
Školáci na druhém stupni základní školy například často čtou knihy se stejnou náročností, jako četli na prvním stupni.
Podle vědců se také zhoršuje schopnost školáků porozumět čtenému textu. Je proto podle nich třeba, aby učitelé a rodiče žáků vybízeli ke čtení náročnější literatury přiměřené jejich věku.