- Reklama -euro

Na Měsíci dnes přistává první soukromá mise v historii.

Japonci se pokusí přidat k hrstce úspěšných „dobyvatelů Měsíce“. Izraelcům se to před čtyřmi lety nepodařilo.

Dnes večer se pokusí japonská firma ispace o historické přistání na povrchu Měsíce. Pokud se vydaří, ispace se stane první soukromou společností, která tohoto milník dosáhla. Japonsko bude zároveň jen čtvrtou zemí v historii – po USA, Sovětském svazu a Číně – která kontrolovaně dosedla na měsíční povrch.

Zároveň půjde o historický okamžik i pro Spojené arabské emiráty (SAE), které jsou platícím zákazníkem mise zvané Hakuto-R (Bílý králík). Přistávací modul totiž na Měsíc dopraví rover Vesmírného centra Mohameda bin Rašída (současného dubajského šejka a premiéra SAE).

Přistávací modul má dosednout do kráteru Atlas v severovýchodním kvadrantu Měsíce. Momentálně krouží kolem Měsíce ve výšce 100 kilometrů nad povrchem. Manévr, při kterém sestoupí z orbity a pokusí se přistát, se má začít zhruba v 17:40 našeho času a trvat bude přibližně hodinu.

Zkusí, co jiní nezvládli
Japonský projekt ispace vznikl v roce 2010 jako součást soutěže Google Lunar X Prize, které se zúčastnil jako Tým Hakuto.

Soutěžící soukromé týmy měly za úkol dostat na Měsíc rover, který zvládne ujet 500 metrů a poslat zpět na Zemi záběry ve vysoké kvalitě.

Unikátní mezinárodní soutěž, která vítězi slibovala odměnu ve výši 30 milionů amerických dolarů (27,27 mil.. eur), byla ukončena v roce 2018 bez vyhlášení vítěze. Nejblíže se – ovšem až po uzávěrce – dostal k cíli izraelský projekt SpaceIL, který však přistávací manévr nezvládl a do Měsíce tvrdě narazil.

Jako projev uznání, jakož i ve snaze motivovat tým v pokračování projektu, dostal SpaceIL od pořadatelů soutěže symbolický jeden milion dolarů (909 tisíc eur). Dnes pracuje na nové, mnohem komplikovanější misi na Měsíc, o které pro Živé.sk vyprávěl šéf společnosti Shimon Sarid.

Předpokládají vznik kolonie na Měsíci
Přistávací modul Hakuto-R vyslala do vesmíru ještě v polovině prosince 2022 nosná raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX Elona Muska. K cílové destinaci putoval více než čtyři měsíce.

Primární lokalitou pro přistání je kráter Atlas, nicméně společnost má v záloze i další tři lokality pro případ problémů. V takovém případě by však byl termín přistávacího manévru přesunut na jedno z dat odpovídajících zvolené náhradní lokalitě – 26. duben, respektive 1. nebo 3. květen.

Mise je prvním technologickým demonstrátorem, který má časem umožnit naplnění dlouhodobého cíle společnosti ispace. Tím je poskytovat spolehlivé, cenově dostupné přepravní služby mezi Zemí a Měsícem – tedy dopravovat na měsíční povrch vědecké experimenty, rovery a jiný kontrahovaný náklad.

„Věříme, že do roku 2040 bude Měsíc podporovat populaci tisíce lidí, přičemž ročně ho navštíví celkem 10 tisíc lidí,“ domnívá se ispace. Mise navazující na probíhající pokus jsou předběžně plánovány na roky 2024 a 2025.

Věda, hry i hudba
Pokud jde o platícího zákazníka mise, Spojené arabské emiráty a jejich rover Rašíd přicházejí na Měsíc zkoumat jeho prašný povrch a plazmu. Stroj disponuje třemi typy kamer pro pořizování snímků.

Na palubě však bude také miniaturní robot SORA-Q, který byl na Měsíc vyslán v rámci spolupráce Japonské vesmírné agentury JAXA a tamního výrobce hraček Tomy.

Robot má kulovitý tvar o průměru zhruba 8 centimetrů a váhou pouhých 250 gramů. Po vypuštění se jeho tělo rozdělí na dvě poloviny, které budou sloužit jako kola. V těle se nachází dvojice kamer a baterie, která vydrží několik hodin. SORA-Q se dostane i do volného prodeje jako hračka ovladatelná mobilní aplikací pro chytré telefony.

Na palubě Hakuto-R se nachází zároveň i jedna malá vzpomínka na zmiňovanou soutěž Google Lunar X Prize. Je jí hudební disk s písní Sorato od japonské rockové skupiny Sakanaction. Píseň byla vydána v roce 2018 právě jako součást soutěže a nesla jméno lunárního roveru Sorato, který Tým Hakuto konstruoval.

Subscribe

spot_imgspot_img

More like this
Related

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Prostředí pro manažerské bootcampy by mělo být inspirující

Manažerské bootcampy jsou intenzivní a soustředěné tréninkové programy, které...

Paletizační vidle: Revoluční inovace ve světě manipulace s nákladem

Paletizační vidle jsou klíčovým prvkem v logistice a skladování,...

Bazar stavebních strojů: Výhody a možnosti

Bazar stavebních strojů představuje skvělou příležitost pro ty, kteří...