- Reklama -euro

Jak zálohovat fotky ze chytrého telefonu? Prohlédněte si šest řešení

Placený cloud není jediná možnost.

Cloudové služby jsou jednoduché na obsluhu a používání, jsou bezpečné a je jen velmi nepravděpodobné, že byste o svá data přišli.

Ale pokud se vám nelíbí systém pravidelných měsíčních poplatků a uchovávání dat na zahraničních serverech, můžete k zálohování obsahu svých zařízení využít více úložišť.

Vybrali jsme několik způsobů, jak si můžete zálohovat své fotografie ze chytrého telefonu či tabletu. Od jednoduchého na USB klíč, až po NAS zařízení se spoustou funkcí.

Zálohování fotek do počítače
Nejjednodušší, nejlevnější, ale zároveň i nejméně efektivní je ruční kopírování dat a fotografií ze chytrého telefonu do počítače. Vystačíte si s dodávaným USB kabelem, který naleznete v krabici od vašeho smartphonu. Efektivita tohoto systému zálohování závisí výhradně na vás, takže pokud si mezi jednotlivými zálohami dáte dlouhou pauzu, můžete přijít o spoustu fotografií.

Majitelé počítačů se systémem Windows mohou se svým chytrým telefonem komunikovat bezkabelově, bez nutnosti využívání cloudové služby, díky Aplikaci Váš telefon na počítači. Your Phone Companion – Link to Windows pro Android zařízení naleznete v obchodě s aplikacemi od Google, nebo rovnou již nainstalovanou na novějších Samsung smartphonech.

Párování chytrého telefonu s počítačem je jednoduché, zvládne jej i technicky nezkušený uživatel. Možnosti aplikace jsou velmi zajímavé, zobrazí vám všechna upozornění, zprávy, můžete přes počítač řešit své hovory a dokonce na monitoru uvidíte obrazovku chytrého telefonu, kterou ovládnete myší.

Aplikace vám zobrazí posledních 2000 fotografií ve smartphonu, které můžete mazat, nebo kopírovat do svého počítače. Práce s fotografiemi je zatím dost omezená a například při kopírování jim snižuje kvalitu. Microsoft zde pravidelně přináší vylepšení, takže jí zkuste dát šanci.

 • je zdarma
 • nepraktické, časově náročné, nízká bezpečnost, ochrana

USB klíč
Na jedné straně malý USB C konektor, na druhé klasický, určený pro počítače a notebooky.
Na začátku tohoto tisíciletí byly technologickým zázrakem, dnes pomalu odcházejí v zapomnění. USB klíče z trhu vytiskly právě cloudové služby, ale a zpoplatnění Google fotek je může částečně i oživit. Každý jeden chytrý telefon má totiž datový konektor, který můžete využít k připojení USB klíče.

Ne však toho klasického, pro chytré telefony musíte dívat specifické modely se správným typem konektoru ať už Lightning pro iPhone, nebo USB C pro moderní Android zařízení a některé iPady. Častokrát mají tyto USB klíče i normální typ USB konektoru, takže jej následně propojíte s jakýmkoli počítačem či notebookem.

I zde platí, že aktuálnost této zálohy máte v rukou jedině vy. Pokud si fotografie zapomenete zkopírovat, tak je v případě problémů již neuvidíte. Navíc samotné kopírování nebývá vždy uživatelsky naprosto přívětivé, na malé obrazovce smartphonu se některé úkony dělají obtížnější.

Velkou roli zde hraje i rychlost USB klíče a verze portu na chytrém telefonu. Ty levnější modely totiž kopírují data pomalu, takže zálohování velkých souborů se může přetáhnout na desítky minut, během kterých toho s chytrým telefonem moc neuděláte.

 • nízká cena, dostupnost
 • riziko ztráty, bezpečnost zálohy
  Cena: od 5 eur za 16 GB, 12 eur za SanDisk Dual USB C

Paměťová karta
Při výběru paměťové karty si všímejte i její rychlosti.
S dostačující kapacitou 64 gigabajtů za použitelnou paměťovou kartu zaplatíte méně než 10 eur, 256 gigabajtů vás bude stát přibližně 40. Paměťové karty jsou dostupné, vyberete si z různých kapacit podle potřeby, ale zároveň je jejich nabídka velká a pro nováčka nepřehledná, plná nástrah.

Určitě nekupujte nejlevnější a vyhněte se i těm nejdražším, tedy pokud nevlastníte úplně nejlevnější nebo naopak ten nejlepší chytrý telefon s volným slotem pro paměťovou kartu. Smartfony se totiž liší nejen tím, jak rychle dokážou pracovat s kartou, ale například iv tom, jak velkou kapacitu zvládnou.

Smartphone za stovku extrémně rychlou terabajtovou kartu možná ani nerozpozná a pokud ano, tak by údaje zapisoval pravděpodobně pomalu. Proto, pokud přemýšlíte nad paměťovou kartou jako řešením zálohování svých dat, prověřte si nejprve parametry svého chytrého telefonu.

Rychlost zápisu a čtení nejen paměťové karty, ale také interní paměti je v tomto případě klíčová, stejně tak podpora maximální kapacity. Zálohování většího objemu dat nebo množství souborů (stovky či tisíce fotografií) se v nesprávné kombinaci může změnit na nekonečné čekání.

 • cena, jednoduchost používání, dostupnost
 • se ztrátou chytrého telefonu přijdete o data
  Cena: od 8 eur za 64 GB

Bezdrátový disk
Má vlastní baterii, čtečku pro paměťovou kartu a soubory s ním můžete zálohovat bezdrátově. (zdroj: WD)
Na první pohled vypadá jako klasický externí disk, ale za svou neobvykle vysokou cenu nabízí několik zajímavých funkcí určených pro zálohování souborů. Se svým počítačem, notebookem, tabletem či chytrým telefonem jej můžete propojit kabelem, což však dokáže každý jeden externí disk.

Společnost WD však má v nabídce speciální disk My Passport Wireless SSD, se kterým vaše zařízení může komunikovat bezdrátově prakticky kdekoli, i na dovolené na konci světa. Disk si totiž vytváří vlastní zabezpečenou Wi-Fi síť, na kterou se následně připojíte s libovolným zařízením.

Nepotřebujete dokonce ani zástrčku, vestavěná nabíjecí baterie dokáže zařízení pohánět až deset hodin a dokonce ji můžete použít i na nabití svého chytrého telefonu, nebo jiného přístroje. Integrovaná čtečka paměťových karet funguje také v automatickém režimu, takže pro zálohování jejího obsahu na disk nepotřebujete žádné další zařízení.

Firma má v nabídce několik verzí tohoto typu zařízení, které se liší použitým typem disku (klasický pevný disk nebo moderní, rychlý a odolný SSD) a různými kapacitami. Za tu základní 250-gigabajtovou SSD zaplatíte přibližně 230 eur, maximem je verze s kapacitou 2 terabajty.

 • funkce, zálohování iz fotoaparátu, i SSD verze
 • vyšší cena
  Cena: od 229 eur za 250 GB SSD verzi

Bezdrátová nabíječka se zálohováním
Zařízení, které vám bezdrátově nabije chytrý telefon a bezdrátově zálohuje fotografie, videa a kontakty. (zdroj: SanDisk)
Položíte svůj chytrý telefon u postele na bezdrátovou nabíječku a v tom momentě se začnou automaticky zálohovat všechny vaše fotografie a videa. SanDisk Ixpand Wireless Charger Sync je nejnovější verzí praktického řešení pro zálohování, které si jen jednou nastavíte a už se víc o nic nemusíte starat.

Designově se moc neliší od běžných bezdrátových nabíječek, je jedině trochu tlustší. Funguje bez problémů s prakticky každým současným chytrým telefonem vybaveným bezdrátovým nabíjením. Maximální výkon 10 wattů je spíše průměrný, ale toto zařízení pravděpodobně skončí buď na pracovním stole, nebo na nočním stolku.

Každý večer vám tak nabije chytrý telefon a zároveň automaticky spustí zálohování. Interní kapacita je od 128 až po 256 gigabajtů, přičemž cena za optimálních 128 gigabajtů je 119 eur. V případě, že má váš chytrý telefon malou kapacitu interní paměti, může aplikace po zálohování fotografie ve chytrém telefonu vymazat.

Přenos z nabíječky do počítače je již manuální, musíte ji propojit s pomocí USB kabelu s počítačem a ručně přenést její obsah. Zařízení můžete používat s více chytrými telefony, aniž by se vám smísily vaše soubory. Pokud si namísto bezdrátové komunikace vystačíte is kabelem, tak firma stále prodává základní kabelovou verzi za necelých 40 eur.

 • bezdrátový přenos, nabíjení, rozměry
 • podpora pouze 2,4 GHz Wi-Fi
  Cena: 119 eur za 128 GB verzi SanDisk Ixpand Wireless Charger Sync

Domácí cloud
NAS zařízení je určeno pro pokročilejší uživatele.
Pokud jste byť jen trochu technicky zdatní a váš rozpočet není příliš omezený, můžete uvažovat o vlastním domácím cloudu. Malá krabička s disky (doporučujeme minimálně dva s funkcí zrcadlení pro menší šanci ztráty dat) však stojí stejně jako dobrý chytrý telefon střední třídy. Výrobci nabízejí pro běžného uživatele dva typy řešení.

To základní přímo vybavené disky je určeno i pro technicky méně zdatné uživatele. Zde nemusíte nic dokupovat či montovat, zařízení jen vytáhnete z krabice, zapojíte a nastavíte s pomocí chytrého telefonu. Ověřené řešení nabízí WD se sérií modelů My Cloud v kapacitách od 2 až po 20 terabajtů v případě verze s dvojicí disků.

Pro zkušenější uživatele doporučujeme poohlédnout se po plnohodnotném řešení typu NAS, které vám umožní použití dvou, případně čtyř disků. S rozšířenými možnostmi zálohování a přístupu i mimo domov je zajímavou alternativou k placeným cloudovým službám nejen pro vás, ale také pro celou domácnost či menší firmu.

Při výběru toho správného modelu si ale nejprve zjistěte, zda vám budou vyhovovat dodávané aplikace pro chytrý telefon. Měly by vám dát plnou kontrolu nad zařízením, automaticky zálohovat fotografie a nabízet propracované možnosti jejich třídění a vytváření alb.

 • funkce, bezpečnost zálohy
 • cena
  Cena: od 129 eur za WD My Cloud Home 2 TB / 169 eur za Synology DS220J bez HDD

Subscribe

spot_imgspot_img

More like this
Related

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Prostředí pro manažerské bootcampy by mělo být inspirující

Manažerské bootcampy jsou intenzivní a soustředěné tréninkové programy, které...

Paletizační vidle: Revoluční inovace ve světě manipulace s nákladem

Paletizační vidle jsou klíčovým prvkem v logistice a skladování,...

Bazar stavebních strojů: Výhody a možnosti

Bazar stavebních strojů představuje skvělou příležitost pro ty, kteří...