- Reklama -euro

Falešné telefonáty, články či e-maily: Pozor při investování do kryptoměn.

Triky útočníků jsou již natolik propracované, že odhalit lze jen při pořádné dávce pozornosti. Jaké jsou varovné signály?

Podvodníci cílí na nadšence kryptomen. Mimo jiné zneužívají jméno velké burzy.
Praktiky jsou různorodé: kriminálníci slibují nereálně vysoké výdělky, vydávají se za zákaznickou podporu nebo chtějí pomoci s obnovou „zapomenutých“ kryptomen.
Ke kontaktování obětí využívají všechny dostupné způsoby včetně telefonických hovorů.

Účinnou obranou je neotevírat odkazy z e-mailů a nikomu nedávat své přihlašovací údaje, respektive detaily platební karty.
Známá kryptomenová burza Binance varuje před další vlnou podvodů, z nichž některé přímo zneužívají její značky. Kriminálníci využívají hned několik praktik k tomu, aby od svých obětí vylákaly přihlašovací údaje k jejich burzovnímu kontu, případně přímo finanční prostředky. Dělají to pod nejrůznějšími záminkami a pro oběť může být obtížné rozeznat, kdy nekomunikuje s oficiální podporou společnosti, ale s podvodníky.

Binance upozorňuje, že zloději využívají ke kontaktování potenciálních obětí všechny dostupné způsoby: sociální sítě, e-maily i telefonické hovory a SMS zprávy.

Zpozornět přitom nestačí jen při neočekávaných kontaktech. Totožnost odesílatele zpráv nebo volajícího je třeba si ověřovat pokaždé iv případě, kdy sami iniciujete kontakt se zákaznickou podporou nebo provádíte změny ve svém účtu. V první řadě zkontrolujte e-mailovou adresu odesílatele a také prověřte, zda skutečně navazuje na předchozí komunikaci s legitimní podporou společnosti.

Obrovský výdělek? Je to zřejmě podvod
Nejčastěji podvody spojené s kryptoměnami obětem slibují nereálně vysoké zisky či garantované výnosy bez rizika. Takové nabídky se snaží nezřídka nalákat zneužíváním populárních výrazů – například tvrdí, že výnosné obchodování jim zajišťuje umělá inteligence.

Aby působili důvěryhodněji, kriminálníci mohou svůj podvod propagovat jako nový produkt kryptomenové burzy nebo „tajnou nabídku“ pro vybrané zákazníky. Zvyknou mít připraveny také falešné výpisy z účtů nebo snímky obrazovky. Pomocí nich se snaží oběť přesvědčit, že možnost vydělat je reálná a jiní lidé už takto peníze získali.

Nenechte se oklamat ani podvrženými články s dobrou češtinou. Šíří se přes sociální sítě a propagují podvodné investiční platformy, zneužívajíc jména známých Slováků. V minulosti takto podvodníci zneužili jméno Mikuláše Dzurindy, Igora Matoviče, prezidentky Zuzany Čaputové či řekněme cyklisty Petra Sagana. Už jakýmsi evergreenem se mezi podvodníky stal i miliardář Elon Musk.

Pokud jde o podvody namířené specificky na uživatele kryptoburzy, zloději se snaží získat přihlašovací údaje k jejich účtu, případně oběti instruují k tomu, aby svůj „investiční vklad“ odeslali na jejich kryptomenovou peněženku. Pokud začne oběť váhat, podle Binance se útočníci neštítí použít nátlakové techniky známé z telemarketingu. Budou vám řekněme tvrdit, že se jedná pouze o časově limitovanou nabídku a jejich instrukce musíte provést během následujících minut.

Riziko a vynalézavost útočníků přitom není radno podceňovat. Jejich oběťmi se stávají nejen běžní uživatelé, ale také zkušení IT profesionálové. Jen minulý měsíc se hackerům podařilo ovládnout YouTube kanál Linus Tech Tips, který se již dlouhá léta věnuje pokročilým tématům z oblasti IT techniky. Dokázali to díky podvržené příloze v kolem legitimní e-mailové komunikaci.

Po získání přístupu kriminálníci tento kanál přejmenovali a začali promítat přímý přenos s podvodem s kryptoměnami jménem automobilky Tesla a Elona Muska. Tento typ podvodu je na platformě YouTube aktuálně velmi rozšířen a hackeři takto velké kanály využívají k tomu, aby zacílili na co největší počet sledovatelů. O tom, jak kriminálníci v takových případech dokáží překonat zabezpečení heslem i dvoufaktorovou autentifikací, jsme podrobně psali v samostatném článku.

Pozor na falešnou podporu
Další masivně využívanou taktikou podvodníků je vydávání se za zákaznickou podporu kryptomenové burzy. Nejčastěji rozesílají jménem vybrané platformy phishingové e-mailové zprávy s oznámeními o různých změnách v uživatelském účtu či problémech při ověřování identity.

Podvodní zprávy přitom bývají hodnověrně zpracovány a do detailů imitují vzhled skutečných e-mailů daných platforem. Většinou jen e-mailová adresa odesílatele zprávy prozradí, že se nejedná o oficiální komunikaci kryptoburzy. Cílem je donutit oběť, aby do falešného formuláře na stránce útočníků zadala své přihlašovací údaje z burzy.

Objevují se také případy, kdy kriminálníci odešlou e-mail informující o zablokované platbě nebo zmrazení celého burzovního konta. V takovém případě mohou požadovat například složení fiktivní zálohy, po jejímž zaplacení budou prostředky odblokovány. Tehdy stačí nepanikařit a zachovat si duchapřítomnost – pokud si zkontrolujete svou burzovní aplikaci nebo se do svého účtu přihlásíte přes oficiální web, zjistíte, že žádné finanční prostředky vám zablokovány nebyly.

Jak jsme však popsali v samostatném článku, vynikající a univerzální bezpečnostní zásadou je neklikat na žádná tlačítka ani odkazy v přijatých e-mailových zprávách. Pokud online platforma skutečně vyžaduje nějakou akci z vaší strany, s velkou pravděpodobností vás na to upozorní také při přihlášení se na jejích oficiálních stránkách, v tomto případě na Binance.com. Daný web tedy raději navštivte sami obvyklým způsobem, ne prostřednictvím nastrčeného odkazu.

Kontaktují také po telefonu
Podobně jako přes e-mail cílí kriminálníci na nadšence kryptomen podvodnými telefonáty. Binance takové telefonáty zaznamenala i na Slovensku.

Přestože záminky jsou v tomto případě rovněž různé, mezi nejrozsáhlejší podvody patří informace o „zapomenutých“ kryptoměnách na vašem účtu. Volající se tehdy představí jako operátor zákaznické linky podpory dané kryptoburzy a nabídne se, že vám pomůže s obnovením přístupu k těmto „zapomenutým“ kryptomenám.

Společnost Binance připomíná, že uživatelé by neměli nikdy ani telefonicky, ani v online komunikaci nikomu poskytovat své přihlašovací údaje nebo detaily platební karty. Jedná se o citlivé údaje, které nebude požadovat zákaznická podpora žádné online platformy či burzy.

Subscribe

spot_imgspot_img

More like this
Related

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Prostředí pro manažerské bootcampy by mělo být inspirující

Manažerské bootcampy jsou intenzivní a soustředěné tréninkové programy, které...

Paletizační vidle: Revoluční inovace ve světě manipulace s nákladem

Paletizační vidle jsou klíčovým prvkem v logistice a skladování,...

Bazar stavebních strojů: Výhody a možnosti

Bazar stavebních strojů představuje skvělou příležitost pro ty, kteří...