Zhruba 40 procent české populace přichází do styku s umělou inteligencí alespoň jednou denně.
Češi mají k technologickému pokroku na poli umělé inteligence obezřetný postoj; více než polovina lidí na něm vidí pozitiva i negativa, zbytek jej považuje za zcela škodlivý nebo veskrze přínosný pro společnost nebo věc nedokáže posoudit.
Vyplývá to z průzkumu Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity a agentury Ipsos, který se zaměřil především na umělou inteligenci v médiích, informoval v pondělí Český rozhlas.
Chtělo by to nové elektrárny. Chatboty s umělou inteligencí jsou žrouty energie
Konkrétně automaticky vygenerovaný článek dokázala správně rozpoznat zhruba polovina dotázaných.
Na to, že jejich vývoj umělé inteligence znepokojuje, odpovědělo 48 procent Čechů; přibližně čtvrtina respondentů uvedla, že je „stejně nadšená i znepokojená“.
Šest z deseti lidí by ovšem podpořilo výzvu, pod kterou se podepsal mimo jiné i americký podnikatel Elon Musk. Tato iniciativa volá po půlročním pozastavení vývoje tvz. generativní umělé inteligence, jako je model ChatGPT.
Musk však o několik týdnů později oznámil, že chce spustit konkurenční generativní model, který bude „maximálně usilovat o hledání pravdy“.
Zhruba 40 procent české populace přichází do styku s umělou inteligencí alespoň jednou denně. Lidé nejčastěji správně identifikovali, že se s ní setkávají v produktech spojených s lidským zdravím – například u fitness náramků nebo při nakupování na internetu.
Většina naopak neví, že umělá inteligence dokáže psát novinářské články, a že některá média toho už využívají.