K poškození dochází při nastavení přetaktovaných profilů operačních pamětí, jakož i manuálním zvýšení napětí SoC.
Problém se měl původně týkat jen procesorů Ryzen 7000X3D a základních desek Asus.
Bez obav však nemohou být ani majitelé standardních Ryzen 7000 a desek jiných značek.
Kořenovou příčinou je zvýšení napětí nad kritickou hodnotu, a to i bez manuální úpravy uživatelem.
Podle všeho za to mohou profily EXPO pro přetaktování operačních pamětí.
Vysoké napětí znefunkční ochranný mechanismus, který na základě aktuální teploty čipu reguluje takty.
Internetem již několik dní kolují fotografie a informace o poškozených, přesněji vydutých a přepálených procesorech AMD Ryzen 7000, které zároveň zničí i socket na základní desce. Podle nejnovějších indicií od různých zdrojů, které přinesl Tom’s Hardware, je příčinou problému zvýšení napětí nad bezpečnou hranici, což vede ke znefunkčnění bezpečnostního systému chránícího čip před přehřátím.
Týká se všech Ryzen 7000 i výrobců desek
Podle původních zpráv publikovaných na Redditu se problém týkal pouze procesorů Ryzen 7000X3D, které jsou oproti standardním modelům navíc vybaveny vertikální pamětí navrstvenou nad samotným čipletem s procesorovými jádry. Přestože jsou tyto typy procesorů náchylnější, známý overclocker s přezdívkou der8auer v nejnovějším videu vzpomíná, že podobně poškozené mohou být i standardní varianty bez 3D paměti. Pravděpodobnost je však v jejich případě nižší – vzhledem k jejich standardní konstrukci je chlazení jednodušší.
Původně se také mělo za to, že ke zničení dochází jen na základních deskách Asus, což vrhalo podezření na BIOS, popřípadě nějakou výrobní chybu. Podle nejnovějších informací se však problém týká i ostatních výrobců desek včetně ASRock, Biostar, Gigabyte i MSI.
Situace je však ještě vážnější v tom, že k vydutí procesoru a poškození desky nedošlo jen při manuálním přetaktování, ale také při standardních taktech procesoru, kdy uživatel manuálně neměnil jeho napětí.
Viníkem jsou paměti
Jak se však ukázalo, v těchto případech měli uživatelé na operačních pamětech aktivovaný EXPO profil (Extended Profiles for Overclocking), což je alternativa k Intel XMP pro platformu AMD). Ten zajišťuje vyšší frekvence a optimální časování pamětí. Uživatel pouze vybere profil a správné nastavení pro dosažení vyšších rychlostí je následně načteno automaticky.
Zvýšení frekvencí se však netýká jen samotných pamětí. Aby byl výkon a chod pamětí stabilní, nutné je i zvýšení napětí SoC. Jedná se o část procesoru nesoucí řadič pamětí, který zajišťuje právě komunikaci s RAM. U EXPO profilu se tedy zvýší automaticky bez přičinění uživatele, například z 1,02 V nad 1,3 V. Člověk tedy vůbec nemusí zvyšovat napětí manuálně a přesto se jeho procesor může poškodit podobně, jako v jiných hlášených případech, kdy se uživatelé „ hráli“ s přetaktováním.
Video overclockera der8auera, ve kterém popisuje možnou souvislost mezi poškozením procesorů AMD Ryzen 7000, EXPO profily pro operační paměti, respektive vysokým napětím SoC:
Kořenem problému je tedy příliš vysoké napětí SoC, které podle zdrojů Tom’s Hardware může vést k poškození teplotních senzorů a celého ochranného mechanismu. Ten je založen právě na sledování hraničních teplot.
I z našich testů přitom víme, že dnešní procesory běžně pracují na teplotách 95 °C i vyšších, aby dočasně nabízely maximální možný výkon. Po překročení kritické teploty dochází k automatickému přetaktování, tedy zchlazení čipu. Dlouhodobě stabilní výkon je tedy sice nižší, ale zabrání se tím přehřátí procesoru. A právě v tomto bodě nastává problém.
Pokud ochranný mechanismus přestane dostávat informace o aktuální teplotě CPU, ten nadále pracuje na vysokých taktech, což vede k nekontrolovanému zvýšení teplot a výslednému vydutí, shoření a fatálnímu zničení.
Prozatím nezvyšujte napětí a nepoužívejte EXPO
Podle různých zdrojů by mělo být bezpečným napětím SoC maximálně 1,25 V, přičemž po překročení 1,4 V se pravděpodobnost poškození výrazně zvyšuje. AMD prý už pracuje na opravě, která pravděpodobně zaručí, že napětí kritickou hodnotu nepřekročí.
Na záplatách už pracují i výrobci základních desek, přičemž Asus a MSI už vydali nové verze BIOSů. Nižší napětí však bude znamenat i nižší frekvence pamětí, což může znamenat i míně nižší výkon. No rozdíl bude pravděpodobně minimální ai to jen v určitých situacích.
Otázkou je, jak se AMD a producenti desek postaví k poškozením, ke kterým už stihlo dojít. Použití EXPO profilů u paměťových modulů je sice oficiální způsob přetaktování, přesto se na něj nevztahuje záruka. Pokud tedy v tomto případě dojde k nějakému poškození, zákazníci nemají právní nárok na kladné vyřízení reklamace. Je však možné, že vzhledem k takto specifickému problému firmy svou politiku změní. Na oficiální prohlášení AMD k problému se stále čeká.
Aktuálně jedinou prevencí je nepoužívat EXPO profily a ani nezvyšovat napětí SoC manuálně. Na stránce výrobce vaší základní desky hledejte nejnovější aktualizace BIOSů. V seznamu změn k dané verzi by mělo být specifikováno, že aktualizace řeší problém s vysokým napětím SoC, nebo konkrétně s hrozícím poškozením procesoru a základní desky.